powrót

5 listopada 2003 18:41

Ten honor przyczyną



4 kadencja, 50 posiedzenie, 3 dzień (13.06.2003)

28 punkt porządku dziennego:
Rozpatrzenie wniosku prezesa Rady Ministrów o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wotum zaufania Radzie Ministrów (druk nr 1672).

Prezes Rady Ministrów Leszek Miller:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! (...)

(...) Jeden z panów posłów pytał o to, czy jestem człowiekiem honoru; otóż gdybym nie był człowiekiem honoru, to nie poddawałbym się dzisiaj tej próbie, bo nie muszę tego robić. (Oklaski) To jest mój wniosek, choć Wysoka Izba może sformułować własny wniosek. To jest wniosek o konstruktywne wotum nieufności. Uważam jedank, że w sytuacji tak znaczącej, kiedy stoimy przed tak wielkimi wyzwaniami, kiedy dyskutujemy o tym, czy rząd może liczyć na poparcie Sejmu czy też nie, najlepszym wyjściem, wyjściem rozstrzygającym i definitywnym jest złożenie takiego wniosku (...)




Gra słów. 'To jest mój wniosek, choć Wysoka Izba może sformułować własny wniosek ' - znaczyć tu może 'tak to rozumiem' albo 'taką uchwałę wnoszę'. Nie jest to zagadka , podobnie jak zdanie: 'jestem człowiekiem honoru'. Oba zdania zdają się pełnić rolę mącenia w chwili kiedy pada przekaz podprogowy.

Przekaz podprogowy

Odpowiedź jest podana w przekazie podprogowym. Składa się on z dwóch części.

Mamy przekaz podprogowy: honoru , tego i apel do świadomości:mój wniosek . Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

I drugie: to , nieufności i apel do świadomości: wyjściem , wyjściem rozstrzygającym. Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - co mówili politycy'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: ' (z) honoru tego (z tego domagania się o honor) mój wniosek (wniosek o uchwałę, on z jego inicjatywy [wie ,że ją uzyska ] ), To (z) nieufności (będzie) wyjściem, wyjściem rozstrzygającym '.

Prawo złamane tu przez L.Millera


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

powrót